THE EUROSPORT 2015 WEBPAGE PROJECT
CREDITS

The Eurosport team The Journalist team The Web publisher
& Results service teams

Teachers
Dieter SCHOLL
Carla COPPOLA
Daniel ALCAZAR

Teachers
Pierre-Philippe MARTIN
Nadine MÜNTNICH
Peter SVOBODA

Students
Juliette FEIT
Lisa HAWELKA
Jérôme KUNER
Annik LOEW
Dina LOY
William MACHMER WALKER
Frederic PAYET
Diego SPRANGER
Sebastian von THADDEN del VALLE
Max VIGOR

Teacher
Daniel ALCAZAR

Students
Bartlomiej BANSKI
Tomas Lee CARRIÇO
David DA SILVA FERREIRA
Bruno DEL MAZO CANALETA
Diane FETTES
Gareth GEOFFREYS
Jacob HEPPLESTON
Lennart HESS
Pinkas HOFFMANN
Cathal KINSELLA
Simeon MASHEV
Vidminas MIKUCIONIS
Valerio MÜLLER
Marks POLAKOVS
Francisco VALENTE ORTA DA MATA ANTUNES
Rudolph VON KETELHODT
 

 GALLERY

 


 TOURNAMENT SCHEDULE


WEDNESDAY
11/03/2015
15:00
17:00
17:30
18:00
20:00
Arrival of the teams / schools
Students are taken to their accommodations (Host families)
Teacher check in COQUE
Technical meeting ALL teachers (COQUE Theater)
Common diner (Teacher)
THURSDAY
12/03/2015
08:30
09:00
10:00
11:30-13:30
17:00-17:30
17:00
18:30
19:00
19:30
EUROSPORT 2015 (Gymnasium & Arena COQUE)
Basketball Girls + Volleyball Boys
Table Tennis
LUNCH individual (School Canteen)
End of the matches
Students make their own arrangements with their host families
Technical meeting 1 teacher per school (COQUE Lounge Hotel)
Departure common diner (Teacher)
Diner
FRIDAY
13/03/2015
08:30
09:00
11:30-13:30
17:00-17:30
17:30

21:00
21:30
EUROSPORT 2015 (Gymnasium & Arena COQUE)
Basketball Boys + Volleyball Girls
LUNCH individual (School Cantine)
End of the matches
BBQ for ALL (School Canteen / burgers, hot dogs, salad bar, fruits & desserts)
Teachers & Students & Volunteers (karaoke bar; music corner; meet & greet)
Individual departure to host families
Technical meeting 1 teacher per school (COQUE Lounge Hotel)
SATURDAY
14/03/2015
09:00
09:30
11:00
12:30-13:30
14:00
15:00

16:30

Warm up (Swimming Pool COQUE)
BIATHLON Swimming 20 x 50 Meter (ALL schools start together)
BIATHLON Running 20 x 1000 Meter INDOOR (Arena)
LUNCH (School Canteen)
Small finals Volleyball & Basketball girls/boys (COQUE Arena)
Finals Volleyball & Basketball girls/boys (COQUE Arena)

Award Ceremony (COQUE Arena)
Good-bye - departure!
(last update 20/02/2015)
Click here to download the PDF version of the tournament schedule.

 DRAW


BASKETBALL GIRLS
A
1 KARLSRUHE
2 BXL 4 LAEKEN
3 ALICANTE
B
1 BXL 1 UCCLE
2 BERGEN
3 VARESE
C
1 LUX 2 MAMER
2 MOL
3 MÜNCHEN
4 LUX 1 KIRCHBERG
D
1 BXL 3 IXELLES
2 FRANKFURT
3 CULHAM
4 BXL 2 WOLUWE
BASKETBALL BOYS
A
1 KARLSRUHE
2 BXL 4 LAEKEN
3 FRANKFURT
B
1 ALICANTE
2 BERGEN
3 BXL 3 IXELLES
C
1 LUX 1 KIRCHBERG
2 BXL 2 WOLUWE
3 BXL 1 UCCLE
4 VARESE
D
1 CULHAM
2 LUX 2 MAMER
3 MOL
4 MÜNCHEN
VOLLEYBALL GIRLS
A
1 BXL 1 UCCLE
2 MOL
3 BXL 2 WOLUWE
B
1 FRANKFURT
2 BERGEN
3 LUX 2 MAMER
C
1 BXL 4 LAEKEN
2 VARESE
3 ALICANTE
4 BXL 3 IXELLES
D
1 LUX 1 KIRCHBERG
2 KARLSRUHE
3 MÜNCHEN
4 CULHAM
VOLLEYBALL BOYS
A
1 BXL 3 IXELLES
2 BXL 2 WOLUWE
3 FRANKFURT
B
1 VARESE
2 MOL
3 CULHAM
C
1 KARLSRUHE
2 ALICANTE
3 MÜNCHEN
4 BXL 1 UCCLE
D
1 LUX 2 MAMER
2 BXL 4 LAEKEN
3 LUX 1 KIRCHBERG
4 BERGEN
SWIMMING
Lane School
1 ALICANTE
2 BXL 4 LAEKEN
3 CULHAM
4 BXL 1 UCCLE
5 BXL 2 WOLUWE
6 KARLSRUHE
7 FRANKFURT
8 VARESE
9 LUX 1 KIRCHBERG
10 BERGEN
11 LUX 2 MAMER
12 MOL
13 BXL 3 IXELLES
14 MÜNCHEN
RUNNING
Box School
1 BERGEN
2 CULHAM
3 BXL 2 WOLUWE
4 MÜNCHEN
5 LUX 2 MAMER
6 LUX 1 KIRCHBERG
7 ALICANTE
8 BXL 3 IXELLES
9 MOL
10 BXL 1 UCCLE
11 KARLSRUHE
12 FRANKFURT
13 BXL 4 LAEKEN
14 VARESE
 

 SCHEDULES / RESULTS


BASKETBALL GIRLS
   
Start Stop
9:00 09:35
09:35 10:10
10:10 10:45
10:45 11:20
11:20 11:55
11:55 12:30
12:30 13:00
13:00 13:35
13:35 14:10
14:10 14:45
14:45 15:20
15:20 15:55
15:55 16:30
16:30 17:05
Court 1
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 1 LUX 2 36:6 MOL
VB G.D 2 BXL 3 31:6 FRANKFURT
VB G.C 3 LUX 2 24:22 MÜNCHEN
VB G.D 4 BXL 3 10:14 CULHAM
VB G.C 5 LUX 2 26:20 LUX 1
VB G.D 6 BXL 3 4:23 BXL 2
LUNCH
KO 22 Alicante 51:6 Mol
21 Varese 27:15 Frankfurt
25 LUX 2 14:11 LUX 1
26 Culham 17:15 Varese
36 LUX 1 18:22 Varese
Semi final 1 34 LUX 2 14:11 Culham
Rank 7/8 41 LUX 1 12:11 BXL 3
Court 2
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 7 MÜNCHEN 17:16 LUX 1
VB G.D 8 CULHAM 3:13 BXL 2
VB G.C 9 MOL 8:22 LUX 1
VB G.D 10 FRANKFURT 6:23 BXL 2
VB G.C 11 MOL 6:35 MÜNCHEN
VB G.D 12 FRANKFURT 10:23 CULHAM
LUNCH
KO 19 Karlsruhe 13:20 LUX 1
20 Culham 28:4 BXL 1
27 Alicante 37:18 München
29 Karlsruhe 17:12 BXL 1
37 München 25:8 BXL 3
Semi final 2 35 Alicante 23:10 BXL 2
Rank 5/6 40 Varese 15:20 München
Court 3
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.A 13 KARLSRUHE 26:15 BXL 4
VB G.B 14 BXL 1 7:15 BERGEN
VB G.A 15 BXL 4 2:52 ALICANTE
VB G.B 16 BERGEN 9:14 VARESE
VB G.A 17 ALICANTE 56:18 KARLSRUHE
VB G.B 18 VARESE 28:9 BXL 1
LUNCH
KO 23 München 20:8 BXL 4
24 Bergen 6:29 BXL 3
28 BXL 2 19:7 Winner 24
30 BXL 4 9:14 Bergen
Rank 13/14 31 Frankfurt 4:16 Mol
Rank 11/12 33 BXL 1 16:11 BXL 4
Rank 9/10 32 Karlsruhe 14:8 Bergen


BASKETBALL BOYS
   
Start Stop
9:00 09:35
09:35 10:10
10:10 10:45
10:45 11:20
11:20 11:55
11:55 12:30
12:30 13:00
13:00 13:35
13:35 14:10
14:10 14:45
14:45 15:20
15:20 15:55
15:55 16:30
16:30 17:05
Court 1
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 1 LUX 1 22:24 BXL 2
VB G.D 2 CULHAM 25:17 LUX 2
VB G.C 3 LUX 1 23:26 BXL 1
VB G.D 4 CULHAM 15:22 MOL
VB G.C 5 LUX 1 29:20 VARESE
VB G.D 6 CULHAM 24:16 MÜNCHEN
LUNCH
KO 22 BXL 4 13:45 Varese
21 Alicante 40:4 München
25 BXL 2 24:21 LUX 1
26 Bergen 9:40 Alicante
36 LUX 1 31:34 Bergen
Semi final 1 34 BXL 2 23:26 Alicante
Rank 7/8 41 LUX 1 18:15 Mol
Court 2
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 7 BXL 1 20:22 VARESE
VB G.D 8 MOL 25:10 MÜNCHEN
VB G.C 9 BXL 2 35:11 VARESE
VB G.D 10 LUX 2 18:10 MÜNCHEN
VB G.C 11 BXL 2 34:27 BXL 1
VB G.D 12 LUX 2 18:29 MOL
LUNCH
KO 19 Frankfurt 14:23 LUX 1
20 Culham 18:31 Bergen
27 Varese 20:22 BXL 1
29 Frankfurt 24:26 Culham
37 Varese 35:16 Mol
Semi final 2 35 BXL 1 17:19 BXL 3
Rank 5/6 40 Bergen 30:41 Varese
Court 3
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.A 13 KARLSRUHE 21:23 BXL 4
VB G.B 14 ALICANTE 38:28 BERGEN
VB G.A 15 BXL 4 30:16 FRANKFURT
VB G.B 16 BERGEN 20:37 BXL 3
VB G.A 17 FRANKFURT 22:8 KARLSRUHE
VB G.B 18 BXL 3 16:31 ALICANTE
LUNCH
KO 23 BXL 1 33:16 Karlsruhe
24 BXL 3 29:12 LUX 2
28 Mol 14:19 BXL 3
30 Karlsruhe 27:12 LUX 2
Rank 13/14 31 München 9:33 BXL 4
Rank 11/12 33 Frankfurt 14:31 LUX 2
Rank 9/10 32 Culham 20:31 Karlsruhe


BASKETBALL FINALS
Court 1
  Pool Match Team 1 Score Team 2
Girls Rank 3/4 40 Culham 4:16 BXL 2
Boys Rank 3/4 40 BXL 2 32:23 BXL 1
Girls Final 41 LUX 2 6:16 Alicante
Boys Final 41 Alicante 24:25 BXL 3


VOLLEYBALL GIRLS
   
Start Stop
9:00 09:30
09:30 10:00
10:00 10:30
10:30 11:00
11:00 11:30
11:30 12:00
12:00 13:00
13:00 13:30
13:30 14:00
14:00 14:30
14:30 15:00
15:00 15:30
15:30 16:00
16:00 16:30
16:30 17:00
Court 1
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 1 BXL 4 12:25 VARESE
VB G.D 2 LUX 1 25:18 KARLSRUHE
VB G.C 3 BXL 4 17:25 ALICANTE
VB G.D 4 LUX 1 20:25 MÜNCHEN
VB G.C 5 BXL 4 25:23 BXL 3
VB G.D 6 LUX 1 25:5 CULHAM
LUNCH
KO 22 BXL 2 25:7 BXL 3
21 LUX 2 25:14 Culham
25 Varese 25:18 BXL 1
26 LUX 1 25:27 LUX 2
36 BXL 1 24:26 LUX 1
Semi final 1 34 Varese 25:23 LUX 2
Rank 7/8 41 BXL 1 8:25 Alicante
Court 2
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 7 ALICANTE 25:11 BXL 3
VB G.D 8 MÜNCHEN 25:13 CULHAM
VB G.C 9 VARESE 25:12 BXL 3
VB G.D 10 KARLSRUHE 25:20 CULHAM
VB G.C 11 VARESE 25:12 ALICANTE
VB G.D 12 KARLSRUHE 17:25 MÜNCHEN
LUNCH
KO 19 BXL 1 25:19 BXL 4
20 LUX 1 25:19 Frankfurt
27 BXL 2 25:13 Alicante
29 BXL 4 26:24 Frankfurt
37 Alicante 17:25 Bergen
Semi final 2 35 BXL 2 25:11 München
Rank 5/6 40 LUX 1 25:8 Bergen
Court 3
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.A 13 BXL 1 25:17 MOL
VB G.B 14 FRANKFURT 9:25 BERGEN
VB G.A 15 MOL 4:25 BXL 2
VB G.B 16 BERGEN 20:25 LUX 2
VB G.A 17 BXL 2 25:12 BXL 1
VB G.B 18 LUX 2 25:19 FRANKFURT
LUNCH
KO 23 Alicante 25:14 Mol
24 Bergen 25:18 Karlsruhe
28 München 25:21 Bergen
30 Mol 25:22 Karlsruhe
Rank 13/14 31 Culham 19:25 BXL 3
Rank 11/12 33 Frankfurt 22:25 Karlsruhe
Rank 9/10 32 BXL 4 25:22 Mol


VOLLEYBALL BOYS
   
Start Stop
9:00 09:30
09:30 10:00
10:00 10:30
10:30 11:00
11:00 11:30
11:30 12:00
12:00 13:00
13:00 13:30
13:30 14:00
14:00 14:30
14:30 15:00
15:00 15:30
15:30 16:00
16:00 16:30
16:30 17:00
Court 1
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 1 KARLSRUHE 18:25 ALICANTE
VB G.D 2 LUX 2 25:21 BXL 4
VB G.C 3 KARLSRUHE 25:15 MÜNCHEN
VB G.D 4 LUX 2 25:19 LUX 1
VB G.C 5 KARLSRUHE 23:25 BXL 1
VB G.D 6 LUX 2 25:12 BERGEN
LUNCH
KO 22 BXL 2 25:18 München
21 Varese 25:14 Bergen
25 Alicante 25:14 Winner 19
26 LUX 1 18:25 Varese
36 Karlsruhe 25:23 LUX 1
Semi final 1 34 Alicante 12:25 Varese
Rank 7/8 41 LUX 1 25:20 BXL 4
Court 2
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.C 7 MÜNCHEN 14:25 BXL 1
VB G.D 8 LUX 1 25:22 BERGEN
VB G.C 9 ALICANTE 25:13 BXL 1
VB G.D 10 BXL 4 25:18 BERGEN
VB G.C 11 ALICANTE 25:9 MÜNCHEN
VB G.D 12 BXL 4 15:25 LUX 1
LUNCH
KO 19 BXL 3 18:25 Karlsruhe
20 LUX 1 25:17 Mol
27 BXL 2 25:21 Frankfurt
29 BXL 3 25:10 Mol
37 Frankfurt 27:25 BXL 4
Semi final 2 35 BXL 2 25:18 LUX 2
Rank 5/6 40 Karlsruhe 14:25 Frankfurt
Court 3
Pool Match Team 1 Score Team 2
VB G.A 13 BXL 3 22:25 BXL 2
VB G.B 14 VARESE 25:12 MOL
VB G.A 15 BXL 2 25:15 FRANKFURT
VB G.B 16 MOL 22:25 CULHAM
VB G.A 17 FRANKFURT 23:25 BXL 3
VB G.B 18 CULHAM 10:25 VARESE
LUNCH
KO 23 BXL 1 17:25 Frankfurt
24 Culham 17:25 BXL 4
28 LUX 2 25:22 BXL 4
30 BXL 1 25:20 Culham
Rank 13/14 31 Bergen 21:25 München
Rank 11/12 33 Mol 23:25 Culham
Rank 9/10 32 BXL 3 24:26 BXL 1


VOLLEYBALL FINALS
Court 3
  Pool Match Team 1 Score Team 2
Boys Rank 3/4 39 Alicante 25:16 LUX 2
Girls Rank 3/4 40 LUX 2 22:25 München
Boys Final 38 Varese 25:8 BXL 2
Girls Final 41 Varese 20:25 BXL 2


TABLE TENNIS SCHEDULE
 
10:00 10:30 1 Game 1 Alicante Varese Bergen Munich BXL 1 Mol BXL 2 LUX 2 BXL 3 LUX1 BXL 4 Karlsruhe Culham Frankfurt Table 1-7
Table 1/1 Table 2/2 Table 3/3 Table 4/4 Table 5/5 Table 6/6 Table 7/7 Match 1-7
10:00 10:30 2 Game 2 Karlsruhe Culham Lux 1 BXL 4 LUX 2 BXL 3 Mol BXL 2 München BXL 1 Varese Frankfurt Alicante Bergen Table 8-14
Table 8/8 Table 9/9 Table 10/10 Table 11/11 Table 12/12 Table 13/13 Table 14/14 Match 8-14
 
10:30 11:00 3 Game 3 BXL 2 München BXL 3 Mol BXL 4 LUX 2 Culham LUX 1 Frankfurt Karlsruhe Bergen Varese BXL 1 Alicante Table 1-7
Table 1/51 Table 2/16 Table 3/17 Table 4/18 Table 5/19 Table 6/20 Table 7/21 Match 15-21
10:30 11:00 1 Game 4 LUX 1 Frankfurt LUX 2 Culham Mol BXL 4 München BXL 3 Alicante BXL 2 Bergen BXL 1 Varese Karlsruhe Table 8-14
Table 8/22 Table 9/23 Table 10/24 Table 11/25 Table 12/26 Table 13/27 Table 14/28 Match 22-28
 
11:00 11:30 2 Game 5 BXL 1 Varese Bergen BXL 2 Alicante BXL 3 Culham Mol BXL 4 München Karlsruhe LUX 1 Frankfurt LUX 2 Table 1-7
Table 1/29 Table 2/30 Table 3/31 Table 4/32 Table 5/33 Table 6/34 Table 7/35 Match 29-35
11:00 11:30 3 Game 6 Karlsruhe LUX 2 Mol Frankfurt Culham München Alicante BXL 4 Bergen BXL 3 BXL 1 BXL 2 LUX 1 Varese Table 8-14
Table 8/36 Table 9/37 Table 10/38 Table 11/39 Table 12/40 Table 13/41 Table 14/42 Match 36-42
 
11:30 12:00 1 Game 7 Alicante Culham LUX 1 LUX 2 Karlsruhe Mol Frankfurt München BXL 2 Varese Bergen BXL 4 BXL 1 BXL 3 Table 1-7
Table 1/43 Table 2/44 Table 3/45 Table 4/46 Table 5/47 Table 6/48 Table 7/49 Match 43-49
11:30 12:00 2 Game 8 BXL 2 BXL 3 BXL 1 BXL 4 LUX 2 Varese LUX 1 Mol Karlsruhe München Alicante Frankfurt Bergen Culham Table 8-14
Table 8/50 Table 9/51 Table 10/52 Table 11/53 Table 12/54 Table 13/55 Table 14/56 Match 50-56
 
13:00 13:30 3 Game 9 LUX 2 Mol BXL 3 Varese BXL 4 BXL 2 BXL 1 Culham Frankfurt Bergen LUX 1 München Alicante Karlsruhe Table 1-7
Table 1/57 Table 2/58 Table 3/59 Table 4/60 Table 5/61 Table 6/62 Table 7/63 Match 57-63
 
13:30 14:00 1 Game 10 LUX 1 Alicante Bergen Karlsruhe BXL 1 Frankfurt BXL 4 BXL 3 BXL 2 Culham Mol Varese LUX 2 München Table 1-7
Table 1/64 Table 2/65 Table 3/66 Table 4/67 Table 5/68 Table 6/69 Table 7/70 Match 64-70
13:30 14:00 2 Game 11 BXL 3 Culham BXL 2 Frankfurt München Mol Karlsruhe BXL 1 Bergen LUX 1 LUX 2 Alicante BXL 4 Varese Table 8-14
Table 8/71 Table 9/72 Table 10/73 Table 11/74 Table 12/75 Table 13/76 Table 14/77 Match 71-77
 
14:00 14:30 3 Game 12 München Varese Mol Alicante Bergen LUX 2 BXL 4 Culham Karlsruhe BXL 2 BXL 1 LUX 1 BXL 3 Frankfurt Table 1-7
Table 1/78 Table 2/79 Table 3/80 Table 4/81 Table 5/82 Table 6/83 Table 7/84 Match 78-84
14:00 14:30 1 Game 13 LUX 1 BXL 2 Culham Varese BXL 4 Frankfurt Karlsruhe BXL 3 LUX 2 BXL 1 Bergen Mol Alicante München Table 8-14
Table 8/85 Table 9/86 Table 10/87 Table 11/88 Table 12/89 Table 13/90 Table 14/91 Match 85-91


TABLE TENNIS RESULTS
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14TOTAL
544 Alicante Bergen BXL 1 BXL 2 BXL 3 BXL 4 Culham Frankfurt Karlsruhe LUX 1 LUX 2 Mol München Varese
123Alicante 5 5 5 3 4 4 5 5 5 0 2 5 3Sets 51
55 58 55 49 49 50 55 55 55 32 50 55 49Points 667
123 Bergen 0 5 0 3 5 0 4 4 1 4 0 5 2Sets 33
22 55 32 49 56 39 55 58 36 51 37 61 48Points 599
123 BXL 1 0 0 1 1 5 3 4 5 0 0 1 3 3Sets 26
39 38 45 45 55 45 57 55 40 19 46 54 53Points 591
123 BXL 2 0 5 4 1 3 1 5 5 4 0 5 5 0Sets 38
23 55 49 40 53 38 56 55 55 27 60 55 27Points 593
123 BXL 3 2 2 4 4 4 1 3 5 5 0 4 5 1Sets 40
52 43 62 51 52 36 48 55 55 40 57 55 44Points 650
123 BXL 4 1 0 0 2 1 1 3 2 1 2 0 2 3Sets 18
36 39 33 48 34 37 43 45 45 45 24 46 46Points 521
123 Culham 1 5 2 4 4 4 4 4 1 0 1 5 1Sets 36
35 59 44 51 51 54 52 54 37 29 36 55 38Points 595
123 Frankfurt 0 1 1 0 2 2 1 5 3 0 1 5 1Sets 22
20 21 38 35 36 41 34 56 43 20 35 55 38Points 472
123 Karlsruhe 0 1 0 0 0 3 1 0 1 3 0 3 0Sets 12
22 40 27 25 20 49 38 34 32 44 30 47 31Points 439
123 LUX 1 0 4 5 1 0 4 4 2 4 0 3 5 3Sets 35
18 55 55 43 23 55 53 40 53 33 48 55 47Points 578
123 LUX 2 5 1 5 5 5 3 5 5 2 5 0 0 5 5Sets 51
56 28 55 55 59 47 58 55 49 55 30 55 55Points 657
123 Mol 3 5 4 0 1 5 4 4 5 2 5 5 0Sets 43
51 56 54 46 36 55 53 56 55 45 55 61 37Points 660
123 München 0 5 2 0 0 3 0 0 2 0 0 0 0Sets 12
14 55 39 34 11 43 15 35 41 26 20 44 16Points 393
123 Varese 2 3 2 5 4 2 4 4 5 2 0 5 5Sets 43
37 48 44 55 54 41 54 53 55 46 27 56 55Points 625


AQUATHLON
SCHOOL Time
(hh.mm.ss)
Ranking
Alicante 1.24.47 3
Bergen 1.35.01 13
BXL 1 1.27.14 7
BXL 2 1.29.09 10
BXL 3 1.27.00 5
BXL 4 1.30.03 12
Culham 1.21.31 2
Frankfurt 1.28.29 9
Karlsruhe 1.27.35 8
LUX 1 1.27.13 6
LUX 2 1.24.51 4
Mol 1.29.37 11
München 1.36.44 14
Varese 1.20.20 1

 FINAL SCORES & RANKING


FINAL RANKING
Place SCHOOL Points
1 Varese 86
2 Alicante 84
3 LUX 2 75
4 BXL 2 70
5 LUX 1 59
6 BXL 3 58
7 Culham 55
8 BXL 1 49
9 Karlsruhe 41
10 Mol 36
11 Bergen 34
12 Frankfurt 33
13 Munich 28
14 BXL 4 27


FINAL SCORES & RANKING BY SPORT
Place Points Volleyball Boys Basketball Girls Volleyball Girls Basketball Boys Table tennis Place Points Aquathlon
1 14 Varese Alicante BXL 2 BXL 3 LUX 2 1 28 Varese
2 13 BXL 2 LUX 2 Varese Alicante Alicante 2 26 Culham
3 12 Alicante BXL 2 Munich BXL 2 Varese 3 24 Alicante
4 11 LUX 2 Culham LUX 2 BXL 1 Mol 4 22 LUX 2
5 10 Frankfurt Munich LUX 1 Varese BXL 3 5 20 BXL 3
6 9 Karlsruhe Varese Bergen Bergen BXL 2 6 18 LUX 1
7 8 LUX 1 LUX 1 Alicante LUX 1 Culham 7 16 BXL 1
8 7 BXL 4 BXL 3 BXL 1 Mol LUX 1 8 14 Karlsruhe
9 6 BXL 1 Karlsruhe BXL 4 Karlruhe Bergen 9 12 Frankfurt
10 5 BXL 3 Bergen Mol Culham BXL 1 10 10 BXL 2
11 4 Culham BXL 1 Karlruhe LUX 2 Frankfurt 11 8 Mol
12 3 Mol BXL 4 Frankfurt Frankfurt BXL 4 12 6 BXL 4
13 2 Munich Mol BXL 3 BXL 4 Karlsruhe 13 4 Bergen
14 1 Bergen Frankfurt Culham Munich Munich 14 2 Munich


FINAL SCORES & RANKING BY SCHOOL
SCHOOL Volleyball Boys Basketball Girls Volleyball Girls Basketball Boys Table tennis Aquathlon
(points x2)
Points
total
Place
Alicante 12 14 8 13 13 24 84 2
Bergen 1 5 9 9 6 4 34 11
BXL 1 6 4 7 11 5 16 49 8
BXL 2 13 12 14 12 9 10 70 4
BXL 3 5 7 2 14 10 20 58 6
BXL 4 7 3 6 2 3 6 27 14
Culham 4 11 1 5 8 26 55 7
Frankfurt 10 1 3 3 4 12 33 12
Karlsruhe 9 6 4 6 2 14 41 9
LUX 1 8 8 10 8 7 18 59 5
LUX 2 11 13 11 4 14 22 75 3
Mol 3 2 5 7 11 8 36 10
München 2 10 12 1 1 2 28 13
Varese 14 9 13 10 12 28 86 1